تبلیغات

دیشب که نمیدانستم برای کدام یک از درد هایم گریه کنم کلی خندیدم . . . صادق هدایت

اسلایدر

بامن از ایران بگو - بزرگترین میدان جهان/میدان تیان آن من
بامن از ایران بگو
ما برای وصل کردن آمدیم
نوشته شده در تاریخ شنبه 22 مهر 1391 توسط میثم | نظرات ()


میدان تیان آن من

Tiananmen Square

میدان تیان آن من در مرکز شهر پکن پایتخت جمهوری خلق چین واقع شده است. این میدان با 440 هزار متر مربع وسعت بزرگترین میدان جهان است. میدان تیان آن من مانند میدان سرخ مسکو و میدان نقش جهان اصفهان ( میدان امام ) مستطیل شکل است و در هر ضلع آن یکی از عناصر اصلی حاکمیت قبلی و فعلی چین قرار دارند:

1-    در ضلع شمالی میدان دروازه ی شمالی به نام دروازه ی آرامش بهشتی (Gate of Heavenly Peace) قرار دارد. این دروازه ورودی اصلی به مجموعه ی عظیم کاخ موزه های شهر ممنوعه ( مقر 500 ساله حکومت امپراطوران چین ) است. بر بالای این دروازه ی عظیم هم اکنون عکس بزرگ مائو تسه دونگ مؤسس و رهبر فقید جمهوری خلق چین خودنمایی می کند. تا سال 1911 هیچ کس حق نداشت وارد محوطه ی شهر ممنوعه شود و اگر کسی به هر شکل غیرقانونی وارد می شد، نمی توانست زنده از این شهر خارج شود.

2-    در ضلع جنوبی دروازه ی دیگری به شکل برج قرار دارد. این برج دیده بانی برای این بوده که از شهر ممنوعه محافظت کند. در بخش فوقانی آن سوراخ هایی تعبیه شده که کمانداران از آنجا می توانسته اند تیراندازی کنند. دور تا دور میدان نیز خندق بوده است. یعنی در واقع میدان تیان آن من یک دیوار دفاعی دو قسمتی برای حفاظت از شهر ممنوعه بوده است. امروز اگر به دروازه ی جنوبی نگاه کنید شاید اطلاق واژه ی دروازه به آن برایتان بی معنی باشد ولی باید به خاطر داشت که تا سال 1959 ( یعنی دهمین سالگرد پیروزی انقلاب کمونیستی در چین ) دور تا دور میدان کنونی، دیوار سرخ رنگی قرار داشت و این محوطه بخشی از شهر ممنوعه به حساب می آمد.

3-       در ضلع جنوب شرقی میدان، ایستگاه قدیمی راه آهن قرار دارد. که به موزه ی راه آهن تبدیل شده است.

4-    در سال 1976 پس از مرگ مائو، وی را در مقبره ای که در بخش مرکزی میدان ساخته شده است به صورت مومیایی قرار دادند. هم اکنون مردم چین به احترام مائو از این آرامگاه دیدن می کنند. به خاطر داشته باشید که هیچ چیز نمی توانید به داخل آرامگاه ببرید. عکسبرداری و فیلمبرداری نیز ممنوع است. بنابراین ساختمانی در کنار قبر مائو ساخته شده است تا وسایل مردم در آن به امانت گذاشته شود. در روزهایی که ورود برای عموم آزاد است صف طولانی در میدان برای بازدید از مائو مشاهده خواهید کرد.

5-    در وسط میدان بنایی به عنوان یادبود قهرمانان چین ساخته شده است. اسامی قهرمانانی که در جریان انقلاب 1911 و 1949 به عنوان قهرمان ملی شناخته می شدند، بر روی این ستون یادبود نوشته شده است.

6-    در سمت شرق میدان، موزه ی تاریخ چین و موزه ی انقلاب چین قرار دارد (Museum of the Revolution and Museum of Chinese History)  که بسیاری از آثار دیدنی، باستانی و آنچه مربوط به انقلاب خلق چین است در این موزه در معرض دید بازدیدکنندگان قرار گرفته است.

7-    در سمت غرب میدان، کنگره ی خلق چین قرار دارد (The great Hall of the People). این کنگره بیش از شش هزار نماینده از سرتاسر جمهوری خلق چین دارد که عمدتاً اعضای حزب کمونیست چین هستند.

 میدان تیان آن من در طول حیات 600 ساله اش شاهد وقایع تاریخی بسیاری بوده است. از برگزاری جشن های امپراطوران چین، اشغال چین توسط ژاپنی ها در جنگ جهانی اول و دوم، دخالت های دول غربی در حاکمیت چین، جنگ های داخلی 38 ساله بر سر کسب قدرت در چین از 1912، خیزش مردمی در چهارم ماه مه 1919، اعلام رسمی برقراری جمهوری خلق چین در اکتبر 1949 توسط مائو تسه دونگ، اعلام انقلاب فرهنگی در چین به سال 1966، اعتراضات مردمی به انقلاب فرهنگی در پنجم آوریل 1976، مراسم جشن سال نو چینی که همه ساله برگزار می شود و بالاخره تظاهرات دانشجویی که در سال 1989پس از حدود دو ماه اعتراض و اعتصاب غذا در چهارم ژوئن با به خاک و خون کشیدن تعدادی از دانشجویان و دستگیری، زندان و اعدام تعدادی دیگر خاتمه یافت، همه و همه جزئی از تاریخ پر نشیب و فراز کشور پهناور چین است.

یادم هست که در بازدید از میدان تیان آن من از راهنمای چینی در مورد اعتراضات دانشجویی در سال 1989 و تعداد کشته ها پرسیدم. او فقط لبخندی زد و گفت: " اون موقع من نوجوان بودم. ضمناً من فقط راهنمای تور هستم! "

 

نکات ضروری در بازدید از میدان تیان آن من

* به خاطر داشته باشید که حتماً  کفش نرم و راحت بپوشید.

* عملاً در میدان سایه بانی وجود ندارد. کلاه یا چتر همراه داشته باشید. از کرم ضد آفتاب استفاده کنید.

* میدان تیان آن من پر است از دست فروش هایی که اجناس مختلف می فروشند. اگر چیزی می خواهید صبر کنید تا آنها به سراغتان بیایند، چون آنوقت می توانید خیلی ارزان تر خرید کنید.

* پول تقلبی زیاد است. اگر با پول درشت خرید می کنید، مراقب باشید باقی پولی که پس می گیرید تقلبی نباشد.

* برای بازدید از میدان تیان آن من ( مثل همه ی میدان های دنیا ) نیازی به پرداخت پول نیست.

* میدان تیان آن من همیشه شلوغ است. باوجودی که گردشگر خارجی بسیار زیاد است اما خود چینی ها هم زیاد برای بازدید از مجموعه ی مرکزی پکن مراجعه می کنند. برای عکس گرفتن منتظر خلوت شدن نباشید.

* همراه بردن پاسپورت ضروری نیست، بخصوص اگر با تور تشریف برده اید. حتماً یک کارت هتل محل اقامتتان را با خود همراه داشته باشید.

* نگران پلیس ها نباشید. پلیس های چینی برخلاف خیلی از پلیس های سایر کشورهای دنیا با گردشگران به خوبی رفتار می کنند. هرچند چینی ها از پلیس هایشان به شدت حساب می برند.

* در گردش از میدان تیان آن من و شهر ممنوعه احتمال اینکه همراهان خود را گم کنید، کم نیست. در هر مرحله با همراهان خود قرار بگذارید تا اگر کسی گم شد در محل مشخصی یکدیگر را پیدا کنید. اگر تلفن همراه داشته باشید، این مشکل کمتر بروز می کند.

* در روزهای گرم تابستان حتماً با خود آب آشامیدنی داشته باشید.

* میدان تیان آن من بسیار تمیز است و به نظافت آن اهمیت می دهند.

* تکدی گری وجود ندارد یا حداقل من ندیدم اما اگر پیرزن و پیرمردهایی را دیدید که از سطل های زباله، ظرف پلاستیکی آب آشامیدنی و آشغال های دیگر جمع می کنند، زیاد تعجب نکنید، اینها همان هایی هستند که بیش از شصت سال در نظام شوراها زندگی کرده اند و وضع و حالشان از بی خانمان های شهرهای بزرگ آمریکا بهتر نیست.


طبقه بندی: خبر نامه،